Malá Baňa, Malé Karpaty. Objavili ste ju? Kopec Malá Baňa – 361 m. n. m. stojí v Malých Karpatoch nad bratislavskou mestskou časťou Rača hádam odjakživa, ale až od roku 2014 sa z pekného, ale vcelku nenápadného kopca stáva obľúbená turistická destinácia so zaujímavosťami, aké nenájdete len tak hocikde.
Storka s krížom
V tom pamätnom roku dostal ako zanietený turista Roman Kučera k životnému jubileu jednoduchý drevený kríž ako symbol vrcholu kopca. Každý si nesie svoj životný kríž, on si ten svoj vyniesol na Malú Baňu. Na kríž spolu s kamarátom Majdom dali malú debničku s pivom.
Bol to vtipný nápad, ktorý rýchle priniesol prvú spätnú väzbu. Pivo zmizlo, v debničke sa objavilo pár drobných a on mal z toho všetkého príjemný pocit. Presne ten, pre ktorý sa človek rozhodne robiť niečo dobré a užitočné pre ostatných.
Umiestnenie lesného bufetu na kríž však nebolo práve to najideálnejšie riešenie a tak začali pokusy s rôznymi debničkami. Samoobslužný bufet prešiel tak množstvom podôb, od plastovej debne z Lidla, cez ručne vyrobenú debnu od kamaráta, vojenskú debnu na raketu, na vysielačku až po momentálnu úspešnú verziu bufetu vyrobenú z búdy pre psa bez predného otvoru. Kamarát Majdo sa opäť ukázal ako spoľahlivý pomocník a upravil ju tak, aby sa z nej stal skvelý horský bufet, doplnil nožičky a vzduchové vzpery.
Samoobslužný bufet
Keďže bolo treba chrániť aj peniaze, aby z voľne prístupnej pokladničky nemizli vďaka pár nepoctivcom, ktorí mohli pekný zámer zničiť, experimentovalo sa aj s pokladničkou. Dnešná je nábytkovým trezorom a zatiaľ slúži svojmu účelu.
A čo všetko môžete v horskom bufete nájsť? Keďže pivo v zime mrzlo a v lete bolo teplé, stavil Roman neskôr na kultové Horalky a Mily od Sedity, ale nájde sa tu aj vybavenie na opekačku. Popritom si môžete posedieť na lavičkách alebo na stoličke z topoľa, ktorú vlastnoručne zhotovil jeho syn a prečítať si knihu z horskej knižnej búdky, ktorá je zaregistrovaná v databáze malých knižníc „Little free Library“.
Kúsok od kríža nájdete smerovú ružicu, na ktorú dal Roman všetko, čo má rád. Vy sa tak môžete pozrieť, ktorým smerom sú jeho obľúbené krčmy, Grónsky ostrov alebo jeho srdcovka – blízky vrch Obora.
Keď zídete kúsok dole z kopca, nesmiete minúť tabuľku, ktorá uvádza, že miesto je vzdialené 150 kilometrov od miesta, ktorým 9. novembra asi v roku 1911 prechádzal génius svetového významu Mistr Jára Cimrman pri svojej ceste z Viedne do Liptákova. Tohto velikána, ktorý pomáhal pri vynálezoch Edisonovi, manželom Curieovým, vynašiel jogurt a skonštruoval prvú vzducholoď, netreba určite nikomu predstavovať. Aj medzinárodná astronomická únia mu vzdala hold a asteroid objavený v roku 1996 nazvala jednoducho „Jara Cimrman.“ Oficiálne odhalenie tabule sa kvôli pandemickej situácií nekonalo, ale aj tak sa môžete pokochať pohľadom na tabuľu a precítiť výnimočnosť tohto miesta.
Roman ju po namontovaní aspoň symbolicky pokrstil s priateľmi prípitkom Cimrmanovou bylinnou, ktorou sa Jára Cimrman liečil po príchode zo Severného pólu. A to nie je všetko, čo urobil pre nehynúcu slávu tejto osobnosti. Keby ste hľadali akékoľvek miestečko, ktoré je spojené s jeho menom, stačí si pozrieť webovú stránku, ktorú vytvoril. Nájdete na nej miesta s tabuľkami, pričom mnohé z nich Roman navštívil osobne: https://cimrman.kucera.sk/.