Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo v expozičných priestoroch renesančného Kaštieľa v Radoli výstavu „K Ježiškovi do Betlema pôjdeme …“, ktorá predstaví betlehemy zo zbierok Kysuckého múzea. Vystavené exponáty sú vyrobené technikou vyrezávania z dreva, zo šúpolia, zo sadry, vosku, cínu a papiera. Niektoré betlehemy budú môcť návštevníci vidieť po prvýkrát. Výstava potrvá od 12. novembra 2023 do 25. februára 2024 a jej autorom je etnológ – kurátor Kysuckého múzea PhDr. Alojz Kontrik.
Za zakladateľa tradície vianočných betlehemov sa považuje sv. František z Assisi, ktorý v predvečer Božieho narodenia v roku 1223 inštaloval scénu narodenia Ježiška v lesnej jaskyni pri dedinke Greccio v talianskom regióne Umbria. Betlehemy sa postupne dostali do kostolov, neskôr sa presunuli do súkromných obydlí a až do rozšírenia vianočných stromčekov v 19. storočí boli ústredným symbolom Vianoc. Stavanie betlehemov sa všeobecne rozšírilo a vyvrcholilo začiatkom 20. storočia.
Najstarším vystaveným exponátom je papierový betlehem zo začiatku 20. storočia, ktorý bol získaný v roku 1986 v Turzovke. Zaujímavý je drevený betlehem, ktorý zhotovil umelecký stolár František Tabaček z Kysuckého Nového Mesta pre svoje deti na Vianoce v roku 1939. Pozoruhodný voskový betlehem venovala Kysuckému múzeu v roku 2013 Jarmila Šusteková (rodáčka z Čadce) pôsobiaca v Slovinsku. K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne pre školy – vitrážové pohľadnice s vianočným motívom.
Srdečne pozývame.
PhDr. Alojz Kontrik