Dnes vám ponúkneme veľmi známu bylinku, ktorá by nemala chýbať v žiadnej kuchyni.
To čo by ste mali vedieť je, že bazalka nie je len korenina, ale aj prírodné liečivo, ktorým si môžete pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch.
Existuje viacero odrôd, no každá z týchto odrôd má svoje špecifické zloženie, vôňu a kvet, ale základné liečivé vlastnosti vo všetkých jej odrodách sú takmer rovnaké.
Bazalka pravá (ocimum basilicum), odroda ktorá je najznámejšia v našich pestovateľských podmienkach. Patrí do čeľade hluchavkovitých a dosahuje výšku cca 30 centimetrov. Jej špecifická vôňa ju odlišuje od iných byliniek. Rôzne odrody bazalky sa odlišujú nie len farbou kvetov, ktoré môžu byť biele, žlté, červené, modré, alebo ružové, ale aj vôňou, ale aj vôňou ktorá pripomína citrón, tymian, klinček, gáfor, škoricu, alebo aníz. Z bazalky sú využívajú listy a semená.
V kuchyni si ju predstavíme ako koreninu na dochutenie omáčok, pizze, šalátov, cestovín, polievok, syrov, mäsa, rýb, na výrobu pesta a na prípravu čajov. Najvhodnejšie a najaromatickejšie sú z nej čerstvé listy, ktoré sa zberajú v priebehu rastu. Bazalka sa pridáva až do hotových pokrmov. Táto rastlina sa dá sušiť, zmraziť, alebo naložiť do octu či oleja.
Vieme si pripraviť Esenciálne oleje, fytochemikálie, vitamíny a minerálne látky. Oleje majú protizápalové, antiseptické a atibakteriálne vlastnosti. Bazalka svojim zložením napomáha pri liečbe ako je artritída, osteroartróza, zápal čriev, pri infekciách ktoré majú za následok hnačky. Jej antioxidančné schopnosti chránia organizmus pred účinkami voľných radikálov, kožnými chorobami, posilňujú imunitný systém, stabilizujú hladinu cukru v krvi, priaznivo pôsobia na kardiovaskulárny systém, chránia organizmus pred infarktom a mŕtvicou. Taktiež obsahuje vitamíny K, A, B6 a C. Minerálne látky ako je železo, vápnik, mangán, meď a horčík.
Nezabudnite , že listy bazalky je možné použiť na dezinfekciu drobnejších rán, na ošetrenie pásových oparov a nepekných škvŕn na pokožke.
Čaj z bazalky pomáha pri chrípke, prechladnutí, pri bolesti hlavy, nervozite, úzkosti a slabej koncentrácii.
Liečitelia odporúčajú bazalku pri cukrovke, pri problémoch s dýchaním a respiračnými ochoreniami, na vykašliavanie hlienu, pri kašli, astme či bronchitíde.
Žuvanie listov eliminuje a likviduje infekciu v ústnej dutine.
Celkovo zlepšuje trávenie a chuť do jedla, pôsobí proti nadúvaniu a uvoľňuje kŕče, stimuluje činnosť žalúdka a je vhodná aj pri odbúravaní tukov z tela, zlepšuje metabolizmus.
Jednoducho si ju viete vypestovať sami doma, či už v kvetináči na parapete, alebo na balkóne či záhrade.