Dnes si predstavíme krík Rakytník výborný a bohatý zdroj na vitamíny
Rakytník rešetliakový je ker. V Ázii, odkiaľ pochádza sa už oddávna využíva v tradičnej medicíne, dnes je rozšírený aj v ďalších častiach sveta.
Rakytník obsahuje vitamíny A, E, K, C a komplex vitamínov skupiny B. Obsah vitamínu C je v ňom dokonca ešte vyšší ako v citróne, pomaranči alebo v kivi. Okrem toho sú v ňom minerálne látky ako železo, horčík, draslík, mangán, bór či kremík a rôzne antioxidanty ako napr. karotenoidy, ktoré zabraňujú poškodzovaniu buniek a bojujú proti škodlivým látkam. Navyše sú v ňom aj esenciálne nenasýtené kyseliny omega 3, 6, 7, 9, fytoesteroly, flavonoidy či kyselina listová a linoleová. Vďaka takémuto bohatému obsahu ho môžeme považovať za akými poklad prírody, ktorý má svoje miesto vo farmaceutickom, potravinárskom a kozmetickom priemysle.
Vysoký obsah vitamínu C ho predurčuje ako pomocníka pri liečení nachladnutia, chrípky alebo zápalových ochorení. Je nápomocným aj pri vykašliavaní hlienov.
Rakytník významne podporuje imunitu na pomáha pri správnej funkcii žalúdka, sleziny a pečene. Okrem toho je vhodný aj pri problémoch s močovými cestami, ktoré prečisťuje, zároveň podporuje činnosť obličiek. Účinným je aj pri zachovaní zdravia srdca – flavonoidy sú známe svojimi antioxidačnými účinkami, ktorými z tela odstraňujú škodlivé látky a tak chránia cievny systém. Rakytník je okrem toho nápomocný pri znižovaní hladiny cholesterolu a udržiavaní rovnováhy mastných kyselín v organizme.
Predstavuje aj účinného pomocníka pri prevencii voči zápalovým ochoreniam i rakovine. Antioxidanty, ktoré sú v ňom prítomné bojujú s voľnými radikálmi napádajúcimi bunky. Pomôcť môže aj pri chemoterapii a rádioterapii, pri ktorých bývajú zasiahnuté aj zdravé bunky. Rakytník môže v tomto prípade zmierniť tieto nepriaznivé dôsledky a pomôcť pri rekonvalescencii.
Významné sú aj jeho účinky pri liečení ochorení pokožky a vlasov. Na tento účel sa odporúča rakytníkový olej alebo masť – po nanesení je pleť hydratovaná a jemná. Ak navyše nemáte po ruke aloe vera na popálenú pokožku, siahnite po rakytníkovom oleji. Olej je možné použiť aj ako balzam na vlasy, ktorý ich bude chrániť proti lámavosti a vysúšaniu.
Najviac prospešných látok sa síce nachádza v plodoch, no okrem nich svoje využitie majú aj listy a korene. Na prípravu čajov sa dajú použiť aj konáriky a listy, ktoré rovnako ako plod pomáhajú pri liečbe nachladnutia. Odvar z listov sa môže použiť aj na preplachovanie vlasov, ktoré potom budú pevnejšie a budú menej vypadávať. Najčastejšie sa rakytník konzumuje vo forme čaju a oleja.
Príprava rakytníka:
Rakytníkový olej
Vhodný je na vnútorné aj vonkajšie použitie. Siahnite však po kvalitnom oleji, ktorý býva lisovaný za studena čím sa v ňom zachovávajú prospešné látky. V prípade prevencie sa užíva 1 lyžička denne najlepšie nalačno hneď ráno. Pri liečení ochorenia sa odporúčajú 2-3 lyžičky denne – vždy po jednej lyžičke pred jedlom. Po maximálne 2 mesiacoch užívania je potrebné si dať pauzu.
Rakytníkový čaj
Na prípravu čaju stačí zaliať 2 čajové lyžičky sušených plodov 2 dl horúcej vody, nechať lúhovať asi na 15 minút a precediť. Čaj telu dodá antioxidanty a môže pomôcť pri nespavosti.
Rakytníková masť
Do 200g rozpustenej bravčovej masti (alebo 100g kokosového tuku a 100g olivového oleja) pridáme 10g smrekovej alebo borovicovej smoly, 5g živice (rozdrvte na prášok) a vo vodnom kúpeli rozpúšťame cca.
Potom scedíme, pridáme 100g rakytníkového oleja, 5g propolisovej tinktúry, 15g včelieho vosku a miešame do rozpustenia. Nalejeme do téglikov a uskladníme na chladnom mieste.